Forside
Nyheder

Forside

TopCup logo    

Vi gør opmærksom på at TopCup logo er beskyttet. Copyright tilhører Saxoart og de sjællandske køre- og rideforeninger, som står bag TopCup.  

Banner: private fotos.  Indsendte fotos under Galleri     Kontakt webmaster 

 

NYT ÅR - NY KALANDER !!

HER

***********

 SÆSONSTART  OBS - hjemmesiden pt ude af drift - se www.sportskuske.dk

 

SSK Cup-stævne

søndag den 23. april 2017  

Juellund, Slimmingevej 28-30, 4100 Ringsted

ed

 

UKR Resultater :     TopCup   DresseurCup

 

Redigerede regler: 

 TopCup 2017       DressurCup 2017

OBS

Nye kuske / ekvipager indsender ID tilmelding 2017 som vhft fil til første      stævne arrangør. Ekv. får tildelt ID nr. og melder derefter til start iflg. regler.

Kuske / ekvipager med ID nr. melder til start med oplysninger ifl. regler

 ID tilmelding 2016

 tidligere online tilmelding pt lukket ! 

************ 

Brogardens MaratonCup Finale

den 12. marts 2017

Resultater

 *************************

TopCup og DressurCup FINALE 2016

Se samlede Resultater 2016:          TopCup      DressurCup

Tak til kuske, grooms, dommere og de mange hjælpere!

På gensyn til TopCup og DressurCup 2017

Vindere: TopCup

Kl. EL  Kristina Klindt nr. 1 - Peter Koux r. 2

Kl. A    Line Mortensen nr. 1 - Jørgen Høeg Andersen nr. 2

Kl. B    Kirsten Hansen nr. 1 - Margit Mortensen (Lilje) nr. 2 - Margit Mortensen (Lotus) nr. 3

Kl. C   Line Andersen nr. 1 -  Britt Bendixen nr 2

Kl. ABC 1/2 Kurt Klindt nr. 1 - Anna Rasmussen nr. 3


Vindere: DressurCup

Kl. EL   Kristina Klindt nr. 1 - Peter Koux nr. 2

Kl. SVÆR Henriette Bendorff nr. 1 - Lotte Støvlbæk nr. 2

Kl. MIDDEL Margit Mortensen nr. 1 - Line Mortensen nr. 3 

Kl. LET        Hanne G. Jensen nr. 1 - Kirsten Hansen nr. 2

Kl. ABC 2    Ole Buch Jensen nr. 1 - Anna Rasmussen nr. 2

Kl. JUNIOR Frei Buch Wieder nr. 1 

*******************************************

DKS resultater 17.september        TopCup        DressurCup

KEKF resltater 28. august             TopCup         DressurCup

BKF resultater 3. juli 2016             TopCup 

SOK resultater 29. maj 2016          TopCup        DressurCup

SSK resultater 24. april 2016         TopCup        DressurCup

UKR resultater den 9.april 2016    TopCup        DressurCup 

******


 ************************************************************** 

 

Cup finaler 2015 Vindere

Glinkowski DressurCup

kl. ABC 2     Kurt Klindt. nr. 1 - Dennis Bundgaard, nr. 1

kl. JUNIOR  Simon Bendorff, nr. 1 - Charlotte Østergaardn nr. 2

kl. LET          Line Mortensen, nr. 1 - Margit Mortensen nr. 2 - Niels Arp-Hansen, nr. 3

kl. MIDDEL  Pernille Prip, nr. 1 - Helle Heebøll, nr. 2 - Gitte Nielsen, nr. 3 

kl. SVÆR      Kristina Klindt, nr. 1 - Lars Nielsen, nr. 2 - Lotte Støvlbæk, nr. 3

TopCup

kl. A              Kristina Klindt, nr. 1 - Lars Nielsen, nr. 2 - Jørgen Hæeg Andersen

kl. B              Line Mortesen, nr. 1 - Margit Mortensen, nr. 2 - Gitte Nielsen, nr. 3

kl. C              Hanne Månsson, nr. 1 - Wisti Rise, nr. 2 - Claus Hansen, nr. 3

kl. ABC 1/2  Jørgen Lamborg, nr. 1 - Dennis Bundgaard, nr. 2

kl. JUNIOR   Simon Bendorf, nr. 1 - Mathias Blume, nr.2 - Charlotte Østergaard, nr. 3 

***************************** 

RESULTATER FINALE               DKS  DressurCup Resultat    DKS  TopCup  Resultat

SAMLET RESULTAT                  DressurCup 2015                 TopCup 2015

OBS - evt. spørgsmål til resultater her på siden, kontakt Webmaster

 

*******************

 Ved tilmelding til TopCup / DressurCup benyttes online tilmelding

pt lukket!

    Hent onlinetilmelding

  Vejledning

1. Kusken udfylder tilmelding med alle faktuelle oplysninger til årets første TopCup og DressurCup stævne.  

2. Ved online tilmelding skal du skrive i de felter der anmodes om. Hvis feltet ikke er aktuelt for dig kan du skrive o eller x   F. eks. junior alder som ikke er aktuelt for de fleste kuske eller klasse og program for den kusk som kun kører DressurCup. 

3. Gyda Andersen modtager alle online tilmeldinger (videresendes til den aktuelle forening) mens afsender modtager kopi af tilmeldingen (= kvittering) på mail. 

4. Kuskene skal herefter kun melde til start og indbetale startgebyr til den arrangerende forening jævnf. tidsfristen. Efter det første stævne får ekvipagen et ID nr. som bruges fremover. 

5. Ved ændringer i ekvipagen (skifter vogntype eller hest/pony) eller start med to ekvipager tildeles nyt ID nr.     


Finaler 2014

TopCup og Glinkowski DressurCup

Dagens resultater: TopCup finale  TopCup samlet 

Dagens resultater: Glinkowski DressurCup her

Fotos fra Ernst' kamera her

Frederikke og Fjordvangens Milou med Finaledækken 2014. Ekvipagen har trofast gennemført alle TopCup og DressurCup stævner i Juniorklassen.

25 ekvipager kom til start ved TopCupfinalen. Iil lykke til vindere:

kl. A            Jørgen Høeg Andersen 1. - Lotte Støvlbæk 2.  -  Monika Køier Andersen 3.

kl. B            Lis Petersen 1.  -  Per Ibsen / Zorba 2.  -  Pernille Prip 3.

kl. C            Margit Mortensen 1.  -  Line Mortensen 2.  -  Hanne G. Jensen 3. 

kl ABC/2+1  Lena Vabø 1.  -  Anne Carina Hansen 2.  -  Jens Peter Johansen 3. 

Junior          Frederikke Troelstrup Samuelsen 1.

Vinderne modtog det røde Finaledækken sponsoret af Klindt Rideudstyr.

Pokaler til vinderne af kl. A, B, C og ABC/2+1. 

************************************ 

Stort til lykke til Cup vinderne 2013

TopCup

klasse A      Peter Koux 1. - Udo Buchwald 2. - Amanda Justesen 3.

klasse B      Henriette Bendorf 1. - Pernille Prip 2. - Gitte Nielsen 3.

klasse C      Merete Schelhase 1. - Susan Johansen 2. - Lisbeth Dani Larsen 3.

klasse ABC 2-sp hest/pony    Jørgen Andersen 1. - Kurt Klindt 2. - Lena Vabø 3.

DressurCup

klasse LET       Marie Louise Hendriksen 1. - Pernille Pedersen 2. - Merete Andersen 3.

klasse MIDDEL  Henriette Bendorff 1. - Gitte Nielsen 2. - Pernille Prip 3.    

klasse SVÆR     Kristina Klindt 1. - Peter Koux 2. - Ane Wieder 3.  

klasse ABC 2     Anna Rasmussen 1. - Kurt Klindt 2. - Hans-Henrik Nielsen 3.

 

Styregruppen evaluerer TopCup og DressurCup den 23. oktober 2013.

Forslag, ideer og kommentarer sendes til Køreforeningerne /-selskaber eller til gyda_andersen@mail.tele.dk

 

 

Dorthealyst, Knabstrup Møllebakke 4, 4440 Mørkøv

Tilmelding til DressurCup og TopCup til Gyda Andersen email: gyda_andersen@mail.tele.dk Deadline for tilmelding og indbetaling af startgebyr 200 kr. pr. start til Gyda Andersen: Nordea regnr. 2320 kontonr. 6270659215.  Den 16. september 2013 – husk af opgive ID nr. og kuskens navn

 **********

Resultater og STATUS opdateret - se Nyheder

Information sendes til kuske via Adresselisten

******************** 

*

 


Siden under redigering!

Kalender 2017

Regler 2017 DressurCup 

Regler 2017 TopCup  


Køreforeninger adresseliste 2017


DressurCup kan følges på www.sportskuske.dk eller på FB



fotos her (fotograf Tomasz Brodzikowski)


Se TV - Klip fra Indendørs Kørestævnet i Vemmelev her  - klik på dato 13.marts 201